Ćwiczenia interwałowe

ćwiczenia interwałowe - bieganie

Ćwiczenia interwałowe jest to rodzaj ćwiczeń, który łączy w sobie ćwiczenia zarówno niskiej jak i wysokiej intensywności. Dobrym przykładem tego jest bieganie i chodzenie, czyli dwa ćwiczenia, które wymagają wysokiej intensywności oraz niskiej. Krótkie czasowo ćwiczenia o wysokiej intensywności łączone są z tymi, które wykonujemy nieco dłużej, lecz wymagają od nas mniejszego wysiłku.

Zaletami tego rodzaju ćwiczeń są:

  • zwiększony pobór tlenu, co poprawia wydolność płuc
  • lepsze rozprowadzanie tlenu do mięśni
  • łączenie dwóch rodzajów ćwiczeń
  • spalanie większej ilości kalorii
  • poprawienie kondycji mięśni

Jak zacząć?

Ćwiczenia interwałowe zaczynamy bardzo prosto. Wybieramy jedno ćwiczenie, które jest przyjemne następnie wprowadzamy do niego lekkie utrudnienia, podczas których praca mięśni jest dużo większa niż normalnie. Kiedy Twoja forma się poprawi ćwiczenia interwałowe można wykonywać nieco dłużej.

Przykład ćwiczeń

Praktycznie z każdego ćwiczenia możemy zrobić ćwiczenie interwałowe. Po prostu wystarczy dodać do ćwiczenia krótki odcinek, kiedy ćwiczymy znacznie intensywniej w krótkim czasie. Dobrym przykładem może być bieganie. Podczas biegu można zrobić sprint na około jedną minutę, po czym wrócimy z powrotem do normalnego tempa biegu. Nie musi być to ściśle związane ze zmianą tempa, może być to również bieg pod górkę jednak nie może być to zbyt duży dystans. Ćwiczenia te należy powtarzać kilkukrotnie podczas jednego treningu.

Inne ćwiczenia interwałowe

Bieganie po schodach

Idealnym miejscem do biegania po schodach są stadiony czy też hale, które posiadają dużą ilość schodów. Interwał można zastosować wbiegać do góry w jak najszybszym tempie a zbiegać w dół spokojnie. Zaleca się wykonanie około 5-10 takich interwałów.

Pływanie

Pływanie również może stać się bardzo przyjemnym a zarazem dobrym ćwiczeniem interwałowym. Można wykonać to za pomocą zmiany stylów pływania lub zmianą szybkości przepływania długości basenów. Przykładowo jedną długość przepływamy na plecach zaś następną dość szybkim tempem kraulem, styl ten jest bardzo wyczerpujący.

Sport

Większość sportów zawiera w sobie interwały. Nie tylko piłka nożna czy koszykówka w większości sportów są momenty, w których należy biec z maksymalną prędkością a następnie w normalnym tempie. 

Podobne zwroty:

ćwiczenia na płaski brzuch, cwiczenia na brzuch, cwiczenia na plaski brzuch, plaski brzuch cwiczenia, ćwiczenia interwałowe, cwiczenia interwalowe, ćwiczenia interwałowe na brzuch, bieganie interwałowe, ćwiczenia interwałowe na odchudzanie, cwczenia interwalowe na brzuch